Přínosy, dávkování a vedlejší účinky L-argininu (2024)

Přínosy, dávkování a vedlejší účinky L-argininu (1)- Pixabay

Barbora Nová

L-arginin může mimo jiné podporovat zdravý průtok krve, sportovní výkon a zotavení během kritických onemocnění. Užívání doplňků stravy s l-argininem se však může vzájemně ovlivňovat s některými léky.

Co je L-arginin?

L-arginin je aminokyselina. Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin a dělí se na esenciální a neesenciální. Neesenciální aminokyseliny se v těle vytvářejí, ale esenciální aminokyseliny nikoli. Jako takové musí být zajištěny příjmem potravy (1).

L-arginin je považován za semi-esenciální nebo podmíněně esenciální, což znamená, že se stává esenciálním za určitých okolností a podmínek, včetně těhotenství, kojeneckého věku, kritických onemocnění a traumat (2).

Je nezbytný pro tvorbu oxidu dusnatého, signální molekuly, která je potřebná pro řadu tělesných procesů a funkcí, včetně regulace průtoku krve, funkce mitochondrií a buněčné komunikace (1, 3).

Kromě toho působí jako prekurzor dalších aminokyselin, včetně glutamátu, prolinu a kreatinu, a je nezbytný pro zdraví a fungování imunitního systému.

Arginin je nezbytný pro vývoj T-buněk, což jsou bílé krvinky, které hrají ústřední roli v imunitní reakci (2).

Protože L-arginin má v těle mnoho důležitých funkcí, může nedostatek této aminokyseliny narušit funkci buněk a orgánů a vést k závažným nepříznivým zdravotním následkům (2).

L-arginin se vyrábí několika způsoby. Může být syntetizován z aminokyseliny citrulinu odbouráváním tělesných bílkovin nebo jej lze získat příjmem bílkovin ve stravě (2).

Je koncentrován v některých potravinách bohatých na bílkoviny, včetně masa, drůbeže, mléčných výrobků, ořechů, sójových výrobků a ryb. Uvádí se, že průměrný denní příjem L-argininu z potravin je 4-6 gramů (4).

Pro srovnání, výzkumy ukazují, že typická západní strava poskytuje 25-30 % celkového argininu přítomného v těle (5).

Kromě toho lze L-arginin získat užíváním doplňků stravy. Doplňky stravy s L-argininem jsou široce dostupné a lze je nalézt ve formě prášku, tekutiny, kapslí a tablet v obchodech s potravinami, v obchodech s doplňky stravy i na internetu.

Následují výhody a využití doplňků stravy s L-argininem.

Výhody a použití L-argininu

Doplňky stravy s L-argininem užívá z různých důvodů mnoho skupin obyvatelstva, včetně sportovců a osob, které trpí určitými zdravotními potížemi, např. vysokým krevním tlakem. Používají se také v klinickém prostředí k léčbě kriticky nemocných osob nebo osob s poraněním.

Výzkum ukázal, že L-arginin může mít při užívání jako doplněk řadu potenciálních výhod. Výsledky jsou však smíšené a L-arginin nemusí být u některých stavů tak účinný, jak tvrdí mnohé společnosti vyrábějící doplňky stravy.

Zlepšení sportovního výkonu L-argininem

Omezené důkazy naznačují, že doplňky stravy s L-argininem mohou zvýšit výkon při cvičení tím, že zvyšují obsah oxidu dusnatého v těle, který zlepšuje průtok krve a okysličení svalů.

Například randomizovaná studie z roku 2017 na 56 mužských fotbalistech zjistila, že léčba 2 gramy L-argininu denně po dobu 45 dnů významně zvýšila sportovní výkon ve srovnání se skupinou, která užívala placebo (6).

Jiná malá studie na 9 mužích prokázala, že ti, kteří 1 hodinu před intenzivním cvičením vypili nápoj obsahující 6 gramů L-argininu, měli významně zvýšenou hladinu oxidu dusnatého v krvi a byli schopni cvičit déle ve srovnání se skupinou s placebem (7).

Většina studií zabývajících se tímto vztahem však zjistila, že L-arginin není pro zlepšení sportovního výkonu přínosný (8, 9, 10, 11).

Lepší volbou pro zvýšení sportovního výkonu může být L-citrulin, prekurzor L-argininu, o kterém pojednává další část tohoto článku.

Regulace krevního tlaku L-argininem

Doplňky stravy s L-argininem mohou prospívat osobám s vysokým krevním tlakem.

Studie prokázaly, že užívání doplňků stravy s L-argininem může pomoci snížit systolický (horní číslo) i diastolický (dolní číslo) krevní tlak.

L-arginin je potřebný pro tvorbu oxidu dusnatého, který je nezbytný pro uvolnění buněk tvořících cévy a pro regulaci krevního tlaku.

Přehled 7 studií z roku 2016 zjistil, že doplňování L-argininu perorálním i intravenózním (nitrožilním) podáváním významně snižuje systolický a diastolický krevní tlak u dospělých s vysokým krevním tlakem až o 5,4 mm/Hg, resp. 3,1 mm/Hg (1).

Léčba kritických onemocnění L-argininem

Arginin se stává nezbytným, když je váš organismus ohrožen v důsledku stavů, jako je infekce a trauma, a vaše potřeba argininu se výrazně zvyšuje v důsledku fyziologických nároků.

Za těchto okolností vaše tělo již nedokáže uspokojit potřebu argininu, kterou je třeba pokrýt z vnějších zdrojů.

Vyčerpání argininu během kritického onemocnění nebo po operaci vede k závažným nežádoucím účinkům, včetně zhoršené funkce imunitního systému a krevního oběhu. Aby se předešlo těmto možným komplikacím, jsou v klinickém prostředí často používány doplňky argininu k léčbě různých stavů.

Například perorální nebo intravenózní arginin se běžně používá k léčbě závažných infekcí, jako je nekrotizující enterokolitida u kojenců, v případech sepse, popálenin, chronických onemocnění a ran, a také u pacientů před a po chirurgických zákrocích a úrazech (5, 12).

Regulace hladiny cukru v krvi L-argininem

Výzkumy ukazují, že L-arginin může prospívat osobám s cukrovkou tím, že zlepšuje metabolismus glukózy a citlivost na inzulín (13).

L-arginin je potřebný pro tvorbu oxidu dusnatého. Oxid dusnatý hraje důležitou roli v buněčných funkcích a v tom, jak tělo reaguje na inzulín, hormon, který přenáší krevní cukr z krve do buněk, kde se využívá k výrobě energie.

Zvýšení dostupnosti oxidu dusnatého proto může pomoci zlepšit funkci buněk, které vylučují inzulín, a pomoci vašemu tělu efektivněji využívat krevní cukr.

Některé výzkumy ukázaly, že dlouhodobá léčba doplňky stravy s L-argininem může u rizikových skupin obyvatelstva zabránit vzniku cukrovky (14).

Studie na 144 osobách se zhoršenou regulací hladiny cukru v krvi zjistila, že léčba 6,4 gramy L-argininu denně po dobu 18 měsíců snížila pravděpodobnost vzniku diabetu po dobu 90 měsíců ve srovnání se skupinou užívající placebo (14).

Další potenciální přínosy L-argininu

Kromě výše uvedených potenciálních přínosů některé výzkumy naznačují, že doplňky stravy s L-argininem mohou být užitečné při užívání následujícími způsoby:

  • Léčba erektilní dysfunkce. Přehled 10 studií z roku 2019 zjistil, že užívání doplňků stravy s argininem v dávkách od 1,5 do 5 gramů denně významně zlepšilo erektilní dysfunkci ve srovnání s placebem nebo žádnou léčbou (15).
  • Zlepšení průtoku krve. Některé důkazy naznačují, že doplňky stravy s L-argininem mohou u určitých populací zlepšovat funkci cév a průtok krve. Výsledky studií jsou však rozporuplné a mnohé z nich zjistily, že L-arginin nemá žádný přínos (16, 17, 18, 19).
  • Léčba a prevence preeklampsie. Studie prokázaly, že léčba L-argininem během těhotenství může pomoci předcházet a léčit preeklampsii, nebezpečný stav charakterizovaný vysokým krevním tlakem a bílkovinou v moči (20, 21).

Tento výčet není úplný a L-arginin byl zkoumán pro své potenciální příznivé účinky na různé stavy, včetně obezity, srdečních onemocnění, rakoviny, syndromu polycystických vaječníků (PCOS), neplodnosti a úzkosti, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými doplňky stravy.

Výzkum účinků L-argininu u lidí s těmito a mnoha dalšími onemocněními je však omezený a nepřesvědčivý, což zdůrazňuje potřebu budoucích studií (22).

Kromě výše uvedených potenciálních výhod a použití užívá mnoho lidí doplňky stravy s L-argininem z řady dalších důvodů, včetně snížení rizika nachlazení a podpory hubnutí. Mnohé z těchto údajných výhod však nejsou podloženy vědeckým výzkumem.

Nežádoucí účinky L-argininu a bezpečnostní opatření

Celkově výzkum ukázal, že L-arginin je při užívání ve formě doplňků bezpečný a obecně dobře snášený, a to i při každodenním užívání po dobu 1 roku a déle (14).

Může však způsobovat nepříjemné vedlejší účinky, včetně nadýmání, bolesti břicha, nevolnosti a průjmu, zejména pokud se užívá ve velkých dávkách 9 g a více denně (1).

Přesto jedna 90denní studie u 142 dospělých prokázala, že denní dávka až 30 gramů byla dobře snášena a nebyla spojena s žádnými nežádoucími účinky, což naznačuje, že i velmi vysoké dávky L-argininu jsou obvykle bezpečné, alespoň v krátkodobém horizontu (23).

Přestože mají argininové doplňky silný bezpečnostní profil, měly by se jim některé skupiny obyvatel vyhýbat.

Například osoby s astmatem, cirhózou jater, onemocněním ledvin, nízkým krevním tlakem a deficitem guanidinoacetátmetyltransferázy - dědičnou poruchou, která ovlivňuje metabolismus argininu, by se měly L-argininu vyhnout kvůli možnosti nežádoucích účinků (22).

Dávkování a způsob užívání

Dávky L-argininu se značně liší v závislosti na tom, k čemu se používá.

Například studie zkoumající účinky L-argininu na krevní tlak používaly dávky 6-30 gramů denně po dobu 2-24 týdnů (22, 23).

U osob s erektilní dysfunkcí výzkum naznačil, že doplňování 1,5-5 gramů L-argininu denně může výrazně zlepšit příznaky (15, 22).

Při léčbě preeklampsie se dávka obvykle pohybuje v rozmezí 3-4 gramů denně po dobu až 12 týdnů nebo do porodu pod dohledem lékaře. V klinických podmínkách lze L-arginin podávat intravenózně také těhotným ženám s vysokým krevním tlakem (22, 24).

Ačkoli se ve výzkumu a klinických podmínkách často používají vyšší dávky, doporučuje se udržovat denní dávkování L-argininu pod 9 g denně, aby se předešlo možným gastrointestinálním nežádoucím účinkům, včetně nevolnosti, průjmu a nadýmání.

Stejně jako ostatní jednotlivé aminokyseliny se doporučuje užívat L-arginin mezi jídly, aby se maximálně vstřebal (25).

Předávkování L-argininu

Jak bylo uvedeno výše, arginin je obecně považován za bezpečný, a to i při užívání vysokých dávek.

Je však možné přijmout příliš mnoho argininu, což je nebezpečné zejména pro děti. To je podrobněji vysvětleno dále v tomto článku.

Interakce L-argininu

L-arginin může interagovat s některými léky, včetně (22):

  • Léky na snížení krevního tlaku: enalapril (Vasotec), losartan (Cozaar), amlodipin (Norvasc), furosemid (Lasix) atd.
  • Léky na erektilní dysfunkci: sildenafil citrát (Viagra), tadalafil (Cialis) atd.
  • Léky na ředění krve: klopidogrel (Plavix), enoxaparin (Lovenox), heparin, warfarin (Coumadin) atd.
  • Antidiabetické léky: inzulín, pioglitazon (Actos), glipizid (Glucotrol) atd.
  • Léky zvyšující průtok krve: nitroglycerin (Nitro-Dur, Nitro-Bid, Nitrostat), isosorbid ( Sorbitrát, Imdur, Isordil) atd.
  • Diuretika: amilorid (Midamor) a triamteren (Dyrenium), spironolakton (Aldactone) atd.

Kromě toho může L-arginin interagovat s některými doplňky a látkami, včetně (22):

  • Bylinami a doplňky stravy s účinky snižujícími krevní tlak: koenzym Q10, kočičí dráp, rybí tuk, lycium, kopřiva, theanin atd.
  • Byliny a doplňky stravy, které mohou snižovat hladinu cukru v krvi: pískavice řecké seno, Panax ginseng, sibiřský ženšen atd.
  • Byliny a doplňky stravy, které ředí krev: hřebíček, andělika lékařská, česnek, ginkgo biloba, Panax ginseng, kurkuma atd.
  • Xylitol: interakce s tímto cukrem alkoholem může způsobit nízkou hladinu cukru v krvi.

Skladování a manipulace L-argininu

Doplňky stravy s L-argininem uchovávejte na chladném a suchém místě. Nevystavujte doplněk stravy působení tepla nebo vlhkosti.

Těhotenství a kojení

L-arginin se za určitých okolností používá v těhotenství, včetně preeklampsie.

Suplementaci L-argininem během těhotenství obvykle předepisuje a sleduje poskytovatel zdravotní péče z konkrétního důvodu, jako je preeklampsie nebo riziko preeklampsie a intrauterinní růstové restrikce (IUGR) (22, 26).

Existují určité důkazy, že doplňky stravy s L-argininem mohou zlepšit výsledky těhotenství i zdraví plodu a matky u žen z oblastí s vysokým i nízkým počtem zdrojů.

Během těhotenství totiž potřeba L-argininu v těle roste v důsledku vývoje plodu a růstu placenty. Tato zvýšená potřeba nemusí být pokryta stravou, zejména u žen žijících v prostředí s nízkými zdroji a bez přístupu k potravinám bohatým na bílkoviny (27).

Kromě toho, i když lze zvýšenou potřebu argininu během těhotenství zajistit stravou, mohou být za určitých okolností nezbytné doplňky bílkovin nebo jednotlivých aminokyselin.

Může se jednat například o ženy, které dodržují restriktivní diety nebo se během těhotenství potýkají s těžkou nevolností a zvracením, což způsobuje, že nejsou schopny uspokojit poptávku prostřednictvím příjmu stravy.

Doplňky stravy během těhotenství by však vždy měl schválit a sledovat poskytovatel zdravotní péče. Pokud jste těhotná a máte zájem o užívání doplňkového L-argininu, poraďte se se svým lékařem.

Doplňky s L-argininem nebyly zkoumány u kojících žen. Z tohoto důvodu je důležité, abyste se zeptala svého lékaře, zda je užívání doplňků stravy s L-argininem bezpečné a nezbytné pro vaše individuální potřeby během kojení.

Užívání L-argininu u specifických skupin obyvatelstva

Bezpečnost L-argininu byla prokázána u mnoha populací, včetně těhotných žen a seniorů. Někteří lidé, včetně těch, kteří trpí onemocněním, jež ovlivňuje játra nebo ledviny, by se však měli L-argininu vyhnout (22).

Doplňky stravy s L-argininem se někdy používají u dětí v klinickém prostředí a považují se za bezpečné, pokud jsou předepsány v přiměřených dávkách. Přesto by suplementaci argininem u dětí měl vždy sledovat poskytovatel zdravotní péče.

Nedoporučuje se podávat dítěti L-arginin, pokud to není z lékařského hlediska nezbytné a pokud to nenavrhl poskytovatel zdravotní péče.

Tuto radu je nesmírně důležité dodržovat, protože podávání příliš vysoké dávky L-argininu dítěti může mít za následek závažné nežádoucí účinky a může být dokonce smrtelné (22).

Alternativy L-argininu

Po konzumaci střeva a játra rychle metabolizují L-arginin dříve, než má šanci dostat se do systémového oběhu. Z tohoto důvodu někteří tvrdí, že lepší volbou pro zvýšení hladiny argininu může být L-citrulin, prekurzor L-argininu.

L-citrulin je aminokyselina, která může být použita jako alternativa k L-argininu, pokud se užívá jako doplněk stravy.

L-citrulin je neesenciální aminokyselina, která je prekurzorem L-argininu. L-citrulin se přeměňuje na L-arginin prostřednictvím řady enzymatických reakcí, které probíhají především v ledvinách (28).

Výzkumy ukazují, že doplňky stravy s L-citrulinem mohou zvýšit hladinu L-argininu v těle. Některé studie dokonce ukazují, že L-citrulin je při zvyšování hladiny argininu účinnější než doplňky stravy s L-argininem (29, 30, 31, 32, 33).

Stejně tak výzkum ukázal, že doplňky stravy s L-citrulinem mohou mít podobný přínos jako doplňky stravy s L-argininem.

Například se ukázalo, že podobně jako L-arginin pomáhá L-citrulin v některých studiích snižovat krevní tlak a zlepšovat erektilní dysfunkci (34, 35).

Studie navíc ukazují, že pokud se L-citrulin užívá samostatně nebo v kombinaci s L-argininem, může zlepšit sportovní výkon a zlepšit regeneraci svalů u sportovců (33, 36, 37, 38).

Některé z těchto studií navíc zjistily, že doplňky stravy s citrulinem mohou být při zvyšování sportovního výkonu účinnější než doplňky stravy s L-argininem (39, 40).

Sportovci tedy mohou mít větší prospěch z L-citrulinu nebo kombinace L-argininu a L-citrulinu než ze samotného L-argininu.

5 způsobů, jak doplňky stravy zvyšující produkci oxidu dusnatého zkvalitňují vaše zdraví a výkonnost

Přínosy, dávkování a vedlejší účinky L-argininu (3)

Barbora Nová

Oxid dusnatý může zvýšit průtok krve a snížit krevní tlak. Doplňky stravy, které zvyšují produkci oxidu dusnatého, mohou být také prospěšné pro zvládání některých zdravotních potíží.

Oxid dusnatý je přirozeně produkován lidským tělem a je jednou z nejdůležitějších molekul pro zdraví cév (1).

Je to vazodilatátor, což znamená, že uvolňuje vnitřní svaly cév a způsobuje jejich rozšíření. Tímto způsobem oxid dusnatý zvyšuje průtok krve a snižuje krevní tlak (2).

Doplňky stravy, které zvyšují obsah oxidu dusnatého v těle, dnes tvoří jednu z nejoblíbenějších kategorií doplňků stravy.

Tyto doplňky stravy neobsahují samotný oxid dusnatý. Obsahují však sloučeniny, které vaše tělo může využít k tvorbě oxidu dusnatého, a bylo prokázáno, že poskytují mnoho výhod pro zdraví a výkonnost.

Následuje 5 zdravotních a výkonnostních výhod užívání doplňků stravy s oxidem dusnatým.

1. Pomáhají léčit erektilní dysfunkci

Erektilní dysfunkce (ED) je neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci dostatečně pevnou pro sex (3).

L-citrulin je aminokyselina, která může pomoci léčit erektilní dysfunkci tím, že zvyšuje produkci oxidu dusnatého (4).

Oxid dusnatý je potřebný k tomu, aby se svaly v penisu uvolnily. Toto uvolnění umožňuje, aby se komory uvnitř penisu naplnily krví a penis se ztopořil (5).

V jedné studii z roku 2011 bylo zjištěno, že L-citrulin zlepšuje tvrdost erekce u 12 osob s mírnou erektilní dysfunkcí (6).

Vědci dospěli k závěru, že L-citrulin je méně účinný než léky na předpis používané k léčbě ED, jako je Viagra. Přesto se ukázalo, že L-citrulin je bezpečný a dobře snášený (6).

Při léčbě erektilní dysfunkce byly prokázány dva další doplňky stravy podporující oxid dusnatý, včetně aminokyseliny L-argininu a extraktu z kůry francouzské přímořské borovice (Pycnogenol).

V několika starších studiích kombinace L-argininu a extraktu z kůry francouzské přímořské borovice významně zlepšila sexuální funkce u osob s ED (7, 8, 9).

Při společném užívání se L-arginin a extrakt z kůry francouzské přímořské borovice rovněž jeví jako bezpečné (10).

Shrnutí:

  • Oxid dusnatý hraje důležitou roli v erektilní funkci. Bylo prokázáno, že několik doplňků stravy, včetně L-citrulinu, L-argininu a extraktu z kůry francouzské přímořské borovice, zvyšuje hladinu oxidu dusnatého u lidí s erektilní dysfunkcí (ED).

2. Mohou snižovat bolestivost svalů

Forma L-citrulinu zvaná citrulin malát nejen zvyšuje produkci oxidu dusnatého, ale také snižuje bolestivost svalů.

Bolestivost svalů je nepříjemný zážitek, který se obvykle objevuje po namáhavém nebo nezvyklém cvičení. Tato bolestivost se označuje jako bolestivost svalů s opožděným nástupem a obvykle je nejsilnější 24-72 hodin po cvičení (11).

V jedné studii z roku 2010 bylo 41 osob randomizováno tak, aby 1 hodinu před provedením co největšího počtu opakování při bench-pressu na rovné čince dostaly buď 8 gramů citrulin malátu, nebo placebo (12).

Osoby, které dostaly citrulin malát, hlásily o 40 % menší bolestivost svalů po 24 a 48 hodinách po cvičení ve srovnání s těmi, které užívaly placebo (12).

Citrulin malát zvyšuje produkci oxidu dusnatého, který zvyšuje průtok krve do aktivních svalů. Předpokládá se, že citrulin malát zase zvyšuje přísun živin a odstraňuje odpadní produkty, které souvisejí se svalovou únavou, jako je laktát a amoniak (13).

Pozdější studie o účincích citrulinu po cvičení nohou však neshledala citrulin malát jako užitečný při léčbě svalové bolesti (14).

Další přehled 13 studií ukázal, že zatímco citrulin dokáže snížit bolestivost svalů 24 hodin a 48 hodin po cvičení, bolestivost svalů 72 hodin po cvičení nezlepšil (15).

Schopnost citrulin malátu snižovat svalovou bolestivost tedy může záviset na dávce, cvičení a načasování. Na toto téma je však zapotřebí provést další výzkum.

Shrnutí:

  • Citrulin malát je forma L-citrulinu, která může pomoci zmírnit bolestivost svalů zvýšením oxidu dusnatého. Dávka a typ cvičení mohou ovlivnit schopnost citrulin malátu snižovat svalovou bolestivost.

3. Snižují krevní tlak

Předpokládá se, že lidé s vysokým krevním tlakem mají zhoršenou schopnost využívat oxid dusnatý v těle (16).

K vysokému krevnímu tlaku dochází, když je síla krve tlačící na stěny tepen trvale příliš vysoká. Je definován jako systolický krevní tlak vyšší než 130 milimetrů rtuti (mmHg) a/nebo diastolický krevní tlak vyšší než 80 mmHg (17).

Vysoký krevní tlak může časem vést ke zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby a onemocnění ledvin (18, 19).

Bylo prokázáno, že strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny snižuje krevní tlak, a tím snižuje riziko onemocnění (20).

To vedlo vědce k testování příznivých účinků některých látek obsažených v ovoci a zelenině na hladinu krevního tlaku.

Dusičnany

Dusičnany jsou sloučenina, která se nachází v červené řepě a tmavé listové zelenině, jako je špenát a rukola (21).

Při konzumaci dusičnanů je tělo přeměňuje na oxid dusnatý, který následně způsobuje uvolnění a rozšíření cév, čímž snižuje krevní tlak.

Několik studií prokázalo, že dusičnany ve stravě mohou pomáhat snižovat krevní tlak tím, že zvyšují produkci oxidu dusnatého (22, 23).

V jednom přehledu 22 studií bylo dokonce zjištěno, že užívání nitrátových doplňků významně snižuje systolický a diastolický krevní tlak u starších dospělých (24).

A co víc, další přehled 43 studií zjistil, že systolický a diastolický krevní tlak účastníků se po vypití šťávy z červené řepy snížil v průměru o 3,55, resp. 1,32 mmHg (25).

Flavonoidy

Flavonoidy jsou sloučeniny obsažené téměř ve všech druzích ovoce a zeleniny, které mají silné antioxidační vlastnosti (26).

Některé studie zjistily, že zvýšený příjem flavonoidů může souviset se snížením rizika vysokého krevního tlaku (27, 28).

Vědci se domnívají, že flavonoidy nejen zvyšují produkci oxidu dusnatého, ale také snižují jeho odbourávání, čímž podporují jeho celkově vyšší hladinu.

Několik studií však přineslo rozporuplné výsledky ohledně jejich možných přínosů.

Například jeden přehled 15 studií zjistil, že konzumace ovoce bohatého na flavonoidy nemá u dospělých žádný významný vliv na hladinu krevního tlaku (29).

Shrnutí:

  • Zelenina a ovoce obsahují několik sloučenin, jako jsou dusičnany a flavonoidy, které mohou pomáhat udržovat krevní tlak pod kontrolou tím, že zvyšují hladinu oxidu dusnatého.

4. Zvyšují výkonnost při cvičení

Oxid dusnatý se podílí na mnoha buněčných procesech, včetně rozšiřování cév neboli vazodilatace. Širší cévy pomáhají zvýšit přísun živin a kyslíku do pracujících svalů během cvičení, a tím zvyšují výkon při cvičení.

Díky tomu se doplňky stravy s obsahem oxidu dusnatého staly oblíbenými mezi sportovci i rekreačními návštěvníky posiloven.

Tyto doplňky stravy často obsahují několik složek, o nichž se tvrdí, že zvyšují obsah oxidu dusnatého, jako jsou nitráty nebo aminokyseliny L-arginin a L-citrulin.

V mnoha analýzách bylo prokázáno, že dusičnany zlepšují výkon při cvičení u cyklistů, běžců, plavců a dokonce i kajakářů (30, 31, 32).

Naproti tomu L-arginin se v mnoha studiích jako účinný pro zlepšení výkonnosti při cvičení neukázal (33, 34).

Podle jedné starší studie to může být způsobeno tím, že velká část přijatého L-argininu je metabolizována nebo rozložena dříve, než se dostane do krevního oběhu (35).

Shrnutí:

  • Doplňky stravy určené ke zvýšení hladiny oxidu dusnatého jsou běžně propagovány jako prostředky zvyšující výkonnost. Zatímco přínos L-argininu pro zvýšení výkonu je minimální, nitráty a L-citrulin mohou být užitečné.

5. Mohou pomoci zvládnout diabetes 2. typu

Produkce oxidu dusnatého může být u lidí s cukrovkou 2. typu snížena (36).

To vede ke špatnému stavu cév, což může časem vést ke stavům, jako je vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin a srdeční choroby.

Doplňky stravy, které zvyšují obsah oxidu dusnatého, proto mohou mít důležitý význam pro léčbu diabetu a prevenci onemocnění.

Jeden přehled 10 studií zjistil, že doplňování L-argininu může významně snížit hladinu inzulinu u lidí bez diagnostikovaného diabetu (37).

Další studie z roku 2012 na 144 lidech se zabývala účinky L-argininu na prevenci nebo oddálení progrese diabetu 2. typu. L-arginin sice nezabránil vzniku diabetu, ale zvýšil citlivost na inzulin a zlepšil kontrolu hladiny cukru v krvi (38).

Jiný výzkum však nezjistil žádný vliv L-argininu na hladinu cukru v krvi nalačno a kontrolu hladiny cukru v krvi u lidí s cukrovkou (39).

Dokud tedy nebude k dispozici více výzkumů, je předčasné doporučovat užívání doplňků stravy s L-argininem k léčbě nebo zvládání diabetu.

Shrnutí:

  • Lidé s diabetem mají narušenou tvorbu oxidu dusnatého, což může vést ke škodlivým zdravotním účinkům. Bylo prokázáno, že L-arginin snižuje hladinu inzulinu a zpomaluje progresi diabetu, ale než bude možné jej doporučit, je třeba provést další výzkum.

Nežádoucí účinky

Doplňky stravy s oxidem dusnatým jsou obecně bezpečné, pokud jsou užívány v přiměřeném množství (13, 40).

Je však třeba si uvědomit některé nežádoucí účinky.

Podle některých starších výzkumů může L-arginin užívaný v dávkách nad 10 g způsobit žaludeční potíže a průjem (41).

Doplňky stravy se šťávou z červené řepy mohou také změnit barvu moči a stolice na tmavě červenou. Jedná se o běžný, ale neškodný vedlejší účinek (42).

Před užíváním jakýchkoli doplňků stravy na zvýšení hladiny oxidu dusnatého se můžete poradit s odborníkem.

Shrnutí:

  • Doplňky stravy s oxidem dusnatým jsou obecně považovány za bezpečné. Je však třeba si uvědomit některé nežádoucí účinky, včetně možných žaludečních potíží a průjmu, jakož i neškodné tmavě červené stolice a moči.

Závěr

Oxid dusnatý je molekula, která hraje mnoho důležitých rolí v lidském zdraví. O mnoha doplňcích stravy se tvrdí, že zvyšují obsah oxidu dusnatého v těle a tím poskytují působivé výhody pro zdraví a výkonnost.

Obvykle obsahují složky, jako jsou dusičnany nebo aminokyseliny L-citrulin a L-arginin.

Bylo však prokázáno, že i jiné doplňky stravy, například extrakt z kůry francouzské přímořské borovice, zvyšují nebo udržují hladinu oxidu dusnatého.

Přínosy, dávkování a vedlejší účinky L-argininu (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Pres. Carey Rath

Last Updated:

Views: 5551

Rating: 4 / 5 (41 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Pres. Carey Rath

Birthday: 1997-03-06

Address: 14955 Ledner Trail, East Rodrickfort, NE 85127-8369

Phone: +18682428114917

Job: National Technology Representative

Hobby: Sand art, Drama, Web surfing, Cycling, Brazilian jiu-jitsu, Leather crafting, Creative writing

Introduction: My name is Pres. Carey Rath, I am a faithful, funny, vast, joyous, lively, brave, glamorous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.